پدیده جمعه 31 فروردین 1397 05:29 ب.ظ نظرات ()

می توان از منیزیم برای درمان رفلاکس اسید معده استفاده کرد؟

 

رفلاکس اسید معده به مری زمانی رخ می دهد که اسفنکتر مری نتواند مسیر مری به معده را به درستی ببندد. این کار به اسید موجود در معده اجازه می دهد به سمت مری باز گردد و باعث ایجاد درد و تحریک این ناحیه شود. ممکن است در این شرایط طعم ترشی را در دهان، حس سوزشی را در قفسه سینه یا حس بازگشت غذا به سمت گلو را داشته باشید. زندگی کردن با چنین نشانه هایی بسیار ازاردهنده است. رفلاکس معده که به صورت مکرر رخ نمی دهد را می توان با داروهای بدون نسخه درمان کرد. برخی از این داروها در برگیرنده منیزیمی هستند که با سایر مواد تشکیل دهنده ترکیب شده است. منیزیم می تواند به خنثی شدن اسید معده کمک کند و تسکین کوتاه مدتی برای نشانه های این بیماری ایجاد نماید.

 

مزایای منیزیم چه چیزی است؟

– مصرف بالای منیزیم مرتبط با تراکم استخوانی بالاتر است.

– این ماده می تواند خطر ابتلا به پرفشاری خون را کاهش دهد

– منیزیم می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

منیزیم نقش بسیار مهمی در عملکردهای مختلف بدن از جمله تشکیل استخوان بازی می کند. این ماده نه تنها به تشکیل کلسیم در استخوان ها کمک می کند بلکه ویتامین D موجود در بدن را فعال می سازد. ویتامین D یک جزء ضروری برای داشتن استخوان های سالم است.

این ماده معدنی در سلامت قلب نیز نقش مهمی دارد. مصرف منیزیم مرتبط با کاهش ابتلا به پرفشاری خون و آترواسکلروز است. این ماده همچنین بر روی متابولیسم گلوکز و کربوهیدرات ها نیز نقش دارد و می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. مصرف بالای منیزیم می تواند حساسیت به انسولین را کاهش دهد. زمانی که این ماده به عنوان درمان ترکیبی با سایر داروهای تجویزی برای رفلاکس اسید معده به مری مورد استفاده قرار می گیرد می تواند کمبود منیزیم در بدن را کاهش دهد.

 

تحقیقات در این باره چه می گویند؟

درمان های بدون نسخه و تجویزی مختلفی برای رفلاکس اسید معده به مری وجود دارد. این درمان ها در برگیرنده آنتی اسیدها، گیرنده های H2 و مهارکننده های پمپ پروتون هستند. منیزیم ماده تشکیل دهنده ای است که در بیشتر درمان های رفلاکس دیده می شود آنتی اسیدها در برگیرنده ترکیبی از آلومینیوم، منیزیم و کلسیم با یون های هیدروکسید یا بی کربنات هستند. این ترکیب می تواند اسید معده را خنثی کند و نشانه های موجود را بهبود ببخشد. منیزیم را می توان در سایر درمان ها همچون مهارکننده پمپ پروتون پیدا کرد. این درمان مقدار اسیدی که در معده تشکیل می شود را کاهش می دهد. یکی از مطالعات انجام شده در سال 2014 نشان می دهد مهارکننده پمپ پروتون در برگیرنده پنتاپرازول منیزیم هستند و می توانند نشانه های رفلاکس اسید معده به مری را بهبود ببخشند.

یکی دیگر از مطالعات انجام شده نشان داده است این داروها می تواند در درمان چنین شرایطی موثر باشد.

 

خطرات و هشدارها

– برخی از افراد ممکن است بعد از مصرف منیزیم عوارض جانبی را تجربه کنند.

– آنتی اسیدها برای کودکان یا افرادی که مشکلات کلیوی دارند توصیه نمی شوند

– مهارکننده پمپ پروتون برای استفاده گسترده توصیه نشده است.

اگرچه منیزیم به طور گسترده ای استفاده می شود و بیشتر افراد می توانند از آن بهره ببرند اما برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنند. منیزیم به تنهایی می تواند باعث ایجاد اسهال شود. برای مبارزه با این شرایط معمولا آلومینیوم در داروهای رفلاکس گنجانده می شود. یکی از معایب آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم می تواند از دست دادن استخوان ها باشد. اسید معده برای کمک به جذب منیزیم در این ناحیه ضروری است. مصرف بی رویه انتی اسیدها، مهارکننده پمپ پروتون و سایر داروهای مسدود کننده اسید می تواند اسید کلی معده را کاهش دهد و باعث جذب ضعیف منیزیم گردد. استفاده بیش از حد از مکمل های منیزیمی می تواند به اسهال، حالت تهوع و گرفتگی شکمی منجر گردد. واکنش های کشنده در دوز بالای 5000 میلی گرم به ازای هر روز از منیزیم دیده شده است.

 

درمان ها برای رفلاکس اسید معده

سایر درمان ها برای رفلاکس اسید معده

داروهای بدون نسخه و تجویزی تنها راه درمان برای چنین شرایطی نیستند. می توان تغییراتی را در سبک زندگی ایجاد کرد. برای کاهش نشانه های این بیماری می توانید نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

– وعده های کوچک تری میل کنید

– به طور منظم ورزش کنید

– وزن خود را کاهش دهید

– سر خود را به هنگام خواب بلند نمایید

– مصرف تنقلات در شب را کاهش دهید

– غذاهایی که باعث ایجاد نشانه های رفلاکس می شوند را کمتر کنید.

ممکن است درمان های جایگزین دیگری برای کاهش نشانه ها وجود داشته باشد.

 

حالا چه کاری می توان انجام داد؟

رفلاکس اسید معده شرایط رایجی است. دوره های غیر مکرر این شرایط را می توان با داروهایی که در برگیرنده منیزیم و سایر مواد هستند درمان کرد. اگر می خواهید مصرف منیزیم را افزایش دهید به یاد داشته باشید که باید:

– با پزشک خود در مورد مکمل های این ماده مشورت نمایید

– غذاهای غنی از منیزیم را به رژیم خود اضافه کنید

– هر روز تنها 350 میلی گرم منیزیم مصرف کنید.

شما می توانید سبک زندگی خود را برای کاهش نشانه های رفلاکس تغییر دهید. اگر نشانه های شما با وجود تمام موارد بیان شده باقی بود با پزشک صحبت کنید. او می تواند برنامه درمانی فعلی را بسنجد و بهترین کار را برایتان انجام دهد.